Teplé prázdninové noci bývají ideální příležitostí k pozorování meteorů neboli padajících hvězd. Navíc, v polovině srpna nastává každoročně maximum aktivity nejznámějšího meteorického roje Perseid, a tak meteory nyní létají na nočním nebi ve větším množství než jindy.

Perseidy získaly své pojmenování podle souhvězdí Persea, v němž se nachází radiant roje. To je malá oblast na obloze, ze které meteory zdánlivě (vlivem perspektivy) vylétají.

Nejvíce Perseid uvidíme v noci z 12. na 13. srpna. I když bude nad ránem pozorování nepatrně rušit vycházející srpek Měsíce, přesto lze za příznivého počasí a při troše štěstí během jedné hodiny spatřit i několik desítek meteorů. Za celou noc pak můžou přeletět i dvě či tři stovky létavic, jak se meteorům také (staro)česky říká.

Kromě Perseid bývají v tomto období v činnosti i další meteorické roje – s mnohdy exotickými názvy. Aktivní jsou třeba Alfa Capricornidy, Kappa Cygnidy, Piscis Austrinidy nebo Aquaridy, což je komplex čtyř meteorických rojů. Na konci srpna pak budou létat Alfa Aurigidy.

Ke sledování meteorů není potřeba žádného dalekohledu či jiné techniky. Pouze postačí najít si místo s tmavou oblohou co nejdále od světel měst a vesnic. Nejlepší astronomická pozorování tak bývají z nezalesněných hřebenů okolních kopců.

A až uvidíte z nebe padat hvězdu, nezapomeňte si rychle něco přát. Snad se vám přání splní…