Krajinářské pojetí anglických parků 19. století vneslo do zámeckých zahrad přirozenou harmonii. Křivolaké cestičky s vyhlídkami, kombinace travnatých ploch se skupinami stromů a okrasných keřů, romantická zákoutí – to vše představovalo zidealizovaný pohled na přírodu. Již v raném období anglických parků zde byly používány prvky napodobující antiku – sochy, mosty, altány nebo jen stavební prvky. Pozdější klasicizující pojetí prosazovalo utváření krajiny tak, aby sloužila jak ozdobným, tak hospodářským cílům, tzv. okrasný statek (ferme ornée). Pole, louky, stromořadí a rybníky se v této úpravě podílely na estetickém díle. Tak tomu bylo i v parku Lešná u Valašského Meziříčí.

Za posledních šlechtických majitelů, hrabat Kinských, došlo v zámeckém parku v Lešné k rozkvětu zahradního hospodářství – v průčelí zámku byla zbudována kašna, k užitku sloužily tři skleníky, ovocná školka či kuchyňská zahrada s domkem pro zahradníka. Bedřich Kinský vybudoval pro zpříjemnění procházek i dva rybníčky, kuželnu a několik altánů. Rozšiřoval výsadbu o cizokrajné druhy stromů a keřů, založil rozsáhlou sbírku rododendronů a azalek. Zatímco mnohé dřeviny v parku přečkaly dodnes, drobné stavby byly odstraněny po roce 1948.

O jejich podobě si uděláme představu díky sbírce zámku Lešná, kde se nachází obraz v jednoduchém dřevěném rámu s motivem chaty v parku. Tato romantická olejomalba z počátku 20. století o rozměrech 28 x 38 cm připomíná dobu rozkvětu zámeckého parku za hrabat Kinských. Jednoduchý dřevěný altánek kruhového půdorysu s doškovou střechou je postaven z kmenů stromů tvořících nosné sloupy, obklopen vzrostlými jehličnatými i listnatými stromy, v popředí s okrasnými keři. Pro posezení v chladnějším období zde sloužila válcovitá litinová kamínka na tuhý líh. Na jejich poklop se pokládaly vonné byliny odpuzující obtížný hmyz.

Kamínka jsou dnes vystavená v interiéru zámku Lešná. V zámeckém parku pak zůstává nádherný prostor se vzácnými dřevinami, do kterého vnáší život nejrůznější akce.