Zatímco se řada ptáků každý rok vydává na dlouhou a vyčerpávající cestu směrem k jihu, jiní zůstávají věrni své domovině i v nevlídných zimních měsících. Mnozí z nás by jim rádi toto náročné období usnadnili. Jaké zásady je přitom třeba dodržovat?      

Během roku si ptáci najdou dostatek potravy sami, ale období od listopadu do března je pro ně nejkritičtější. A právě v zimní čas bychom měli přistoupit k pravidelnému přikrmování.

Ať už krmítko koupíme nebo vlastnoručně vyrobíme, měli bychom si všímat některých parametrů. Ideálním materiálem ke zhotovení je dřevo. Snadno se udržuje, v zimě nenamrzá ani neklouže. Stříška by měla přesahovat základnu tak, aby krmivo bylo dostatečně chráněno před sněhem a deštěm. Zvlhlá semena mohou být napadena plísní a ptákům, kteří je sežerou, pak způsobí nejednu zdravotní potíž. Krmítko neupevňujeme ke kmeni stromu, ale zavěsíme na větev ve výšce 1,5 až 2 metrů nad zemí nebo umístíme na balkón či okenní parapet. Tím se stane hůře dostupné pro možné predátory. Ptáci se pak cítí bezpečně a mají potřebný přehled o dění v bezprostředním okolí.

Krmítko je nutné pravidelně čistit. Snažíme se tím předejít přenosu různých onemocnění, kterými ptáci trpí. Takovým je např. trichomonóza, která se v posledních letech rozšířila mezi pěvci. Pokud poblíž krmítka zahlédnete načepýřeného a apatického ptáka, který nepřijímá potravu, raději prostor vydezinfikujte a krmení na 14 dnů přerušte. O své zdraví se ale obávat nemusíte.

A čím ptačí drobotinu potěšíme? Zřejmě nejoblíbenější jsou semena slunečnice, ale vrabci a hrdličky uvítají i pšenici, proso a oves. Přimíchat můžeme také kukuřici nebo luštěniny, a pokud ponecháme na stromě nějaké jablíčko, potěšíme kosy a drozdy. Lojovou koulí nepohrdne žádná sýkora, ale ani brhlík nebo strakapoud. Čím pestřejší  skladbu krmiva ptákům předložíme, tím více druhů můžeme na krmítku zahlédnout. Pak už stačí jen opatrně poodhrnout okenní záclonu a pozorovat život v ptačí říši z tepla domova.