Letos v květnu si připomeneme 90 let od okamžiku, kdy se českým éterem poprvé začaly linout libé tóny rozhlasového vysílání. Již v roce 1923 také začal vycházet měsíčník Radiojournal, který čtenáře informoval o novinkách a zajímavostech z oboru.

Krátce po zahájení vysílání československého rozhlasu z Prahy v roce 1923 se i ve Valašském Meziříčí vytvořila skupina nadšenců tohoto nového fenoménu. Zájemci o poslech rozhlasového vysílání se scházeli vždy v neděli v Sokolovně pod vedením pana Ladislava Dvořáka, který měl obchod s rádii na náměstí, pod nynější prodejnou Masného průmyslu Krásno. Jelikož zpočátku prodával hlavně rádia značky Philips, vysloužil si i podobnou přezdívku – „Filips“.

Z počátku vysílání nebyla dostupná rádia, a proto se poslouchalo na tzv. krystalku, což bylo velmi primitivní zařízení se sluchátky. Kvalitu poslechu lze z tohoto důvodu označit za velmi špatnou. Pro hromadný poslech se dávala sluchátka na talířek, aby zvuk slyšelo více posluchačů. Později nadšení radioposluchači ve Valašském Meziříčí poslouchali na tzv. jedno a dvoulampovky. Lampami se rozuměly elektronky, které byly jak velké, tak i primitivní. Z počátku se rozhlas zaměřil na zprávy a, vzhledem k předpokládané skladbě posluchačů, kopanou, ale poslech byl dosti špatný a tak se Meziříčané prý dohadovali kolikrát o výsledku.

Ve vedlejší obci, v Hrachovci, se poprvé rádio poslouchalo u Vávrů. Jednalo se nejprve o krystalku, později klasický Philips a u těchto poslechů se dle vzpomínek pamětníků scházela celá vesnická inteligence.

Vážení čtenáři, výše napsané řádky jsou zatím vše, co se nám o počátcích rozhlasového vysílání na Valašsku podařilo zjistit. Za dodané informace patří srdečný dík panu Jindřichu Zeťovi, který se o ně s námi ochotně podělil. Dovolujeme si Vás tímto požádat, abyste i Vy, pokud máte Vy či Vaši blízcí zajímavé vzpomínky vázané na počátky nejen rozhlasového, ale i televizního vysílání, neváhali kontaktovat naše muzeum a podělili se o ně s námi. Předem Vám všem moc děkujeme!