České sochařství má při srovnání s jinými evropskými zeměmi jednu zvláštnost. Od druhé poloviny 20. století se mezi uměleckými plastikami zde vzniklými objevuje poměrně dost skleněných soch a objektů. A přestože to skutečně jsou sochy, o jejich autorech nehovoříme jako o sochařích, ale o "sklářských výtvarnících". Jejich dílo se mezi sochařské práce neřadí, mají své vlastní výstavy, své kapitoly v publikacích, své vlastní soutěže. Proč? Práce se sklem jako sochařským materiálem je v kontextu dlouhých dějin umění vlastně úplná novinka: výtvarnou formu je třeba podřídit materiálu a sochař, zvyklý přenášet své vize a emoce vlastníma rukama do výsledného díla, je odkázán na šikovné ruce a zkušenosti sklářů. A těch mají české země dostatek: vychovávají je nejen jako řemeslníky, ale i jako umělce. Třeba ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí.

Sklářství má na Valašsku dlouhou tradici. A i když řada skláren už zanikla, kouzlo sklářského řemesla se nevytratilo. Přijďte se o tom přesvědčit do zámku Kinských ve Valašském Meziříčí: v neděli 15. února 2015 zde pořádá muzeum ve spolupráci se sklářskou školou hravé Sklářské kouzlení. Učitelé a studenti školy zde předvedou a naučí různé sklářské techniky: můžete si vyrýt jméno na skleničku, vyzkoušet si, jak se dělá skleněná vitráž, anebo si vyrobit dekorace ze skleněných korálků. K vidění zde bude i práce se žhavým sklem: přímo na kahanu se tu budou vyrábět barevné korálky a skleněné figurky. Na své si přijdou i hraví návštěvníci: prozradíme, jak se hraje na skleničky (i dvouhlasně), můžete zkusit přivolat jaro při cvrnkání skleněnek a pozor – v zámku bude uložený skleněný poklad! Najít k němu klíč nebude snadné, ale naštěstí tu bude nápověda ve formě tajenky. A protože sklářské řemeslo je v muzejní expozici představeno vedle gobelínů, i zde čekají novinky: 3 rozměrné gobelíny loni utkané v Moravské gobelínové manufaktuře podle Karla Malicha a také dvoumetrový komiks, seznamující s výrobou i historií gobelínů ve Valašském Meziříčí. Vlastní tkalcovskou zručnost pak můžete vyzkoušet při tkaní nekonečného koberce.