Ve druhé polovině března budeme mít po delší době velkou příležitost spatřit na naší obloze velmi jasnou kometu, jež by měla být viditelná i bez použití dalekohledu. Kometa nesoucí označení C/2011 L4 (PanSTARRS) je jednou z nejjasnějších vlasatic pozorovatelných ze Země od počátku tohoto století.

Kometa byla objevena 6. června 2011 pomocí teleskopu Pan-STARRS 1, podle něhož dostala i své jméno. Teleskop se nachází na vrcholu dnes nečinné sopky Haleakala na havajském ostrově Maui.

V neděli 10. března kometa prošla přísluním ve vzdálenosti 45 milionů km (0,3 AU) od Slunce. Poté se začala od naší mateřské hvězdy postupně vzdalovat. Rovněž na obloze se od Slunce vzdaluje a je tak stále lépe pozorovatelná.

Přibližně od 12. do 15. března bude vlasatice viditelná jen velmi krátce za soumraku – pouze 15 až 20 minut, než zmizí za západním horizontem. K jejímu vyhledání, ať už pouhým okem nebo kupříkladu pomocí triedru, tak budete potřebovat výborné pozorovací podmínky. Především co nejnižší západní obzor, ale také co nejčistší vzduch, nejlépe někde na horách daleko od měst.

S tím, jak se podmínky k pozorování budou postupně zlepšovat, začne kometa bohužel slábnout. To, jakou bude mít jasnost a jak dlouho bude slušně viditelná, je dnes „ve hvězdách“. Komety jsou totiž tělesa značně nevyzpytatelná a v minulosti už astronomy mnohokrát překvapily – někdy příjemně, jindy naopak zklamaly.