V průběhu měsíce května se archeologové našeho muzea v spolupráci s pracovníky Valašského muzea v přírodě Rožnov pod Radhoštěm a Českého svazu ochránců přírody Salamandr podíleli na zajímavé akci – archeologickém výzkumu tzv. panské pajty v poloze Humenec v obci Hutisko-Solanec.

Klasická pajta je jednoduchá dřevěná stavba, spojena se sezónním chovem dobytka a ovcí, která byla využívána na horských pastvinách jako přístřešek na ochranu před nepříznivým počasím. Jedna taková se nachází i v rožnovském skanzenu.

Naopak panská pajta, jak nám dokládá unikátní ikonografický pramen, byla poměrně rozhlehlá stavba podobná stodole.  V zkoumaném regionu jsou předpokládány dvě takovéto stavby.  První, která je pravděpodobně zobrazena na výše zmíněném obrazu stála v místech bývalého Panského Dvora v Rožnově pod Radhoštěm, kde je dnes penzion Hradisko.  Druhá pajta, která byla cílem našeho bádání se nacházela na svahu hory Humenec nedaleko obce Hutisko-Solanec. O její existenci víme jenom na základě dobové mapy, kde byl vyznačen její půdorys.

Tuto druhou pajtu jsme se rozhodli prozkoumat, mimo jiné i za účelem její budoucí stavební rekonstrukce v areálu Valašského muzea v přírodě.  Cílem bylo zjistit co nejvíc o způsobu, jakým byli tyto stavby budovány, protože historie je v tomto případě němá.

Náš předpoklad o nasucho kladených základech se sice potvrdil, již v prvních sondách, ale překvapující byla jejich mohutnost a i kvalita. Velice zajímavým nálezem byla i velká rampa se štětovou dlažbou, která vedla do pajty. I dnes by po ní bezpečně prošlo menší nákladní auto.

Bohužel kromě stavebních prvků se na lokalitě našlo jenom velmi málo movitých nálezů.  V drtivé většině šlo o zlomky keramiky.  Nedostatek osobních věcí si vysvětlujeme tak, že pajta byla opuštěna záměrně a v klidu, takže si místní lidé odnesli všechno, co pro nemělo nějakou hodnotu.

Výsledkem dlouhého bádání, ve kterém archeologický výzkum tvořil jenom část transdisciplinárního výzkumu, se dočkáme nové unikátní stavby v areálu Valašského muzea v přírodě, která bude představovat hmatatelný výsledek společné práce mnoha odborníků.