Krásné slunečné dny lákají do přírody stále více lidí a spolu s jarními procházkami můžeme v přírodě vzácně narazit na nádhernou houbu. Jmenuje se ohnivec šarlatový (Sarcoscypha coccinea) a patří mezi tzv. vřeckaté houby. Jeho blízce příbuznými jsou např.  známé lanýže.

Plodnice ohnivce jsou velmi nápadné svým šarlatově červeným zbarvením, které často doslova svítí na dálku ještě ze zbytků tajícího sněhu. Dospělé houby mohou mít až sedmicentimetrové plodnice. Svým tvarem připomínají misku nebo talíř. Spodní strana je v mládí bělavá a plstnatá, později narůžovělá. Noha je maličká nebo schází úplně. Známé jsou u něj i dvě barevné formy. Ta běžnější je červená, vzácnější oranžová.

Ohnivec patří k typickým jarním houbám, objevujícím se často po tání sněhu už v únoru, ale můžeme jej najít až do května. Pokud se ovšem příliš rychle neoteplí. Tato houba roste na ztrouchnivělých větvičkách listnáčů, především habru, buku, olše, javoru, akátu, lípy a jasanu. Často vyrůstá zdánlivě ze země z mechu, ,ve kterém je ale ukryto tlející dřevo.

Je rozšířený v celém mírném pásmu severní polokoule. U nás roste vzácně od nížin až do hor, rozšířený je však zejména v teplých pahorkatinách. Všude je však jeho výskyt řídký. Na Vsetínsku byl v poslední době sbírán třeba v okolí Rožnova pod Radhoštěm.

Přestože je tato houba nejedlá a nepochutnáme si na ní, můžeme ji využít jinak. Údajně totiž ohnivec obsahuje látky s desinfekčními účinky, které znali už severoameričtí indiáni a používali jej k léčbě otevřených ran.