Veselí zámeckých dožínek už je za námi. Odpočinek a hostiny doprovází na těchto slavnostech hudba. Valašské lidové písně mají své kouzlo a snad nebylo místo, kde by se nezpívaly. Počkat! A co v zámeckých komnatách? Bílý sál lešenského zámku jistě za svou historii slyšel spoustu popěvků a melodií, ale v dnešní době už to není tak často a jen občas zde šikovné ruce rozezní klavírní křídlo, které pochází z vídeňské dílny bratří Stinglů z poloviny 19. století.

Zakladatel firmy Anton Stingl, narozený 11. září 1808 ve městě Eger, emigroval roku 1840 do Vídně, kde se u svého strýce Ignáce Stingla začal učit truhlářem. Od roku 1853 pracoval jako tvůrce hudebních nástrojů – klavírů a roku 1860 se se svou dílnou od strýce osamostatnil. Nejprve zásoboval svými produkty obchod s klavíry. Živnost roku 1887 rozšířil tím, že s Antonem začali spolupracovat jeho tři synové – Wilhelm, Ignác a Gustav. Bratři se nejprve stali úředníky a obchod přebrali až po otcově smrti v roce 1895. Vznikl tak podnik „Gebrüder Stingl“ – Bratři Stinglovi. Společnost rychle rostla a bratři si mohli dovolit postavit novou tovární budovu. Začátkem roku 1896 se rodinný podnik opět rozšiřuje, tentokrát odkoupením jiné firmy s dlouhou tradicí výroby klavírů, a to od Johanna Baptisty Streichera.

Úspěch bratrů zajistily i kontakty s císařským dvorem, a to skrze jejich předchozí úřednické zaměstnání. Byli jmenováni dvorními výrobci klavírů a hudební nástroje této firmy se dostávaly k srbským, perským, bulhaským dodavatelům. Firma vyráběla klavírní křídla s anglickou – tzv. repetiční (kladívka jsou po úhozu hráče na klávesy vystřelována ke strunám díky důmyslnému mechanismu) i vídeňskou – tzv. vymršťovací (kladívka jsou vymršťována ke strunám klávesami) mechanikou a vyvinula také kvalitní koncertní klavíry. Zvláštností pak byl nejmenší klavír zvaný „Piccolo-Mignon“.

Do první světové války se stal z malé rodinné dílny podnik zaměstnávající okolo 400 lidí. Avšak po rozpadu monarchie v roce 1918 bylo nutno obchod reorganizovat, až jej nakonec odkoupila společnost Lauberger & Gloss, která i nadále vyráběla klavíry pod názvem „Stingl-Original“.