Cestu z náměstí ve Valašském Meziříčí k mostu přes Bečvu od minulého týdne střeží zbrusu nová barokní památka. „Nová památka“ zní sice jako nonsens, ale přesto je to tak: své původní místo zde zaujal pozdně barokní  kříž, který u někdejší krásenské městské brány stával od roku 1776. Podobných křížů  v té době ve Valašském Meziříčí vzniklo víc – o rok mladší je kříž stojící dnes pod lipami u kostela sv. Trojice, z téhož roku pochází kříž z Vrbenské ulice a taky celá Kalvárie, která stávala na opačném konci městských hradeb u brány rožnovské.  A proč starý barokní kříž označuji jako zbrusu nový? Jeho podstavec s nápisem a datací (najdete ji zezadu) je původní, ale samotný kříž s Ukřižovaným je čerstvou kopií zhotovenou restaurátorem Martinem Slovákem. Předlohou mu byly torzálně zachované části památky, které jsou už několik desetiletí uloženy v lapidáriu v kostele sv. Trojice.

Památek, které stojí ve Valašském Meziříčí za povšimnutí, je celá řada – ať už jsou z doby renesanční, barokní či dílem moderních architektů. K jejich objevování můžete v červenci a srpnu využít architektonických procházek, které připravuje Muzeum regionu Valašsko společně s Turistickým informačním centrem. Ale pokud máte dobrodružnější povahu, tak to pro vás máme jiné lákadlo: víte, že v zámku Kinských je ukrytý poklad? Jistě že víte, zámek je přece už více než půl století sídlem muzea, které střeží nejeden šperk naší národní pokladnice. Jenže o velkých letních prázdninách  tam skutečně poklad bude, opravdický, zamčený v  truhle a ukrytý v některé ze zámeckých komnat. A dopátrat se k němu, nebude jen tak. Budete potřebovat všímavý zrak, tužku, minimálně hodinu času a chuť užít si Letní dobrodružství v muzeu. Buďte ve  střehu, prázdninová pokladovka nejen pro děti začíná od 1. července! Poklad je přístupný denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin až do 31. srpna.