Navštívit výstavu velkoformátových fotografií Jindřicha Štreita „(Ab)normalizace“ ve vsetínském zámku jste mohli v době od 3. března do 1. května 2011. Renomovaný autor zde představil na osmdesát fotografií z období normalizace. Dosud byl tento originální cyklus zveřejněn pouze na výstavách v Kroměříži a v Uherském Hradišti. Spolu se stejnojmennou publikací jej autor připravil k 20. výročí listopadových událostí roku 1989.

Výstava je jakousi černobílou obrazovou kronikou konkrétní doby v konkrétním regionu. Nabízí, v některých případech až surrealisticky pojatou, dobovou atmosféru pestré všednosti života obyvatel pohraničních obcí a měst na severní Moravě (s několika výjimkami i odjinud). Tím se výstava stává cenným zdrojem historických informací, na které mladí zírají v nevěřícném údivu a pamětníkům se vracejí ve vzpomínkách osobní prožitky poměrně  nedávné minulosti. Štreitovy fotografie jako specifický sociální dokument zachycují rodinný i společenský život s jeho charakteristickými vnějšími jevy a symboly, notoricky se opakujícími v 70. a 80. letech minulého století doslova od „Šumavy k Tatrám“ (všudypřítomná manifestační hesla, vlajkoslávy, pionýrské stejnokroje, čestné stráže u pomníků, rodinné či obecní slavnosti v nekultivovaném prostředí, nedostatečná zásobovanost obchodů, tristní stav životního prostředí, neudržované domy, nevkus v módě i bydlení...). Husákova „normalizace poměrů v zemi na základě marxismu – leninismu pod vedením KSČ a s autoritou státní moci dělnické třídy“, která byla ve skutečnosti něčím abnormálním, tak dostala ve vystaveném díle J. Štreita svou syrově jasnou vizuální podobu.

Mgr. Jiřina Fabiánová