Žhavým tématem uplynulých let je nedostatek vody, který trápí nejen zahrádkáře. Problém je velký a jeho řešení není jednoduché, ale pomoci můžeme i zdánlivě malými krůčky. Mnoho z nás bere za krásu a pýchu zahrady krátce sečený „anglický trávník“. Za takovým trávníkem stojí spousta dřiny a financí: hnojení, vyčesávání, sekání a zavlažování. Má bezesporu své výhody, ale ne vždy je nutností, například v málo využívaných částech zahrady či nevyužívaných zákoutích parků. Některá města na tento trend reagují méně častým sečením či vyséváním lučních směsí. Ne všichni to ocení a nemám na mysli pouze alergiky. Stále máme pocit, že neposečený trávník ve městě je ostudný, a pokud nemáme trávník stejný jako naši sousedé, tak jsme něco zanedbali.

„Anglický trávník“ z pohledu botanika je druhově extrémně chudé stanoviště. Pokud nám už v trávníku něco vykvete, hledíme se toho okamžitě zbavit jako obtížného plevele neodborným cákáním herbicidů. To vede k nízké druhové pestrosti jak rostlin, tak na ně vázaných živočichů, hlavně hmyzu, který věřte nebo ne potřebujeme pro opylení nejen našich ovocných stromů. Dalším argumentem pro časté sečení je také namáhavější sečení vysoké trávy a vyšší frekvence chození s košem. Sekání bude sice náročnější, ale ne tak časté, což v konečném důsledku vyjde na stejné či menší množství práce. Odpadá však nutnost častého zavlažování trávníku, a to by mělo být v dnešní době zásadní.

Možností je několik: sekat trávník méně často, v případě, že nemáte vysetou klasickou travní směs a vaše zahrada se nachází na místě, kde před vaším hospodařením kvetla louka, nechte louku samovolně obnovit a sečte trávu maximálně 3x ročně. První sezónu nebude rozdíl příliš vidět, ale trpělivost květiny přináší a po pár letech budete mít nádherně rozkvetlou louku plnou lučního kvítí, která je v konečném důsledku esteticky mnohem zajímavější a méně náročná na údržbu. Pokud nechcete čekat, můžete si zakoupit již běžná semena lučních květin a květnatou louku si vyset. Když při procházce městem či parkem uvidíte neposečený trávník nelahodící vašemu oku, uvědomte si, že estetika není vždy to nejdůležitější. A motto na závěr: Sekejte méně, vaše zahrada vám za to poděkuje.