Co se asi děje v noci v muzeích, když návštěvníci odejdou a na staleté vystavené exponáty dopadá jen měsíční světlo? A teď si představte, co se asi po setmění odehrává v 500 let starém hřbitovním kostele, ve kterém se nacházejí figurální renesanční náhrobky? My to víme: noční atmosféra dělá s Lapidáriem Trojice ve Valašském Meziříčí neuvěřitelné divy. Loni se v něm o Muzejní noci objevila Bílá paní a Mor. A letos v něm oživne postava z kamene vytesaného rytíře Jana Žernovského z Žernoví (†1585) a jeho dcerky Mandaleny (†1584). Ale nemusíte mít obavy, nejsou to žádná strašidla, naopak, na své o čtyři století mladší spoluobčany se moc těší  a slíbili, že je přiučí rytířským dovednostem. Horší to bude s další bytostí, která má v interiéru lapidária umístěný svůj figurální náhrobek, se ctihodnou měšťkou Barborou Wagnerovou (†1691). Vypadá to, že řinčení rytířské zbroje ji probudilo ze zaslouženého věčného spánku ve špatné náladě a bude zapotřebí nasbírat jí bylinky pro klidné spaní, ideálně ze hřbitovního kvítí. Kolem kostela se po staletí rozprostíral hřbitov, takže hřbitovní kvítí je po ruce a s výběrem těch správných rostlin pomůže meziříčská bylinkářka z doby barokní, tak snad všechno dobře dopadne. Přijďte se raději přesvědčit – v pátek 16. května nás ve Valašském Meziříčí čeká v pořadí už pátá Meziříčská muzejní noc.

Jako každý rok se návštěvníci mohou těšit od 19 hodin do půlnoci na prohlídku bezplatně otevřených kulturních institucí. Muzeum sídlící v zámku Kinských slaví letos narozeniny (130 let) a tak se chce se pochlubit s něčím novým. Na své první návštěvníky se proto bude těšit rozšířené hravé enviromentální centrum Modrásek se zajímavostmi o přírodě Valašska, vzácnými květinami či nově získanými preparáty vydry říční a bobra evropského. O patro výše, v expozici Sklo a gobelíny, je další novinka: začneme tkát nekonečný koberec, kterým bychom se rádi zapsali do knihy rekordů. Koberec vytvoříme na kolíkovém stavu stejnou vlnou, jakou se tkají koberce v Moravské gobelínové manufaktuře a rádi bychom v průběhu dalších měsíců a let utkali ideálně koberec tak dlouhý, aby obě budovy propojil. Přijďte nám pomoct!