Rok uběhl jako voda a jsou tady Vánoce. Vánoce, na které se těšíme. Všichni. A povinně! Tento sváteční čas přece není jen o úklidu celého bytu, který by správná hospodyňka měla provádět už od listopadu, aby všechno stihla. A péct takové množství cukroví, které není rodina schopna spořádat ani za pomoci vzdáleného příbuzenstva až kdesi z Čech. Mám pocit, že poslední dobou nepečeme cukroví pro radost, ale spíše proto, abychom se „blejskli“ před známými a kolegy v práci. Nosíme jim ochutnávat cukroví, které jsme stihli upéct ještě včera po odpolední směně. Samozřejmě, kdy jindy péct, než po nocích, když nám teď všem hoří termíny a přesčasy jsou touto dobou nevyhnutelné. Uff.. ještě fotku na Facebook a taky na Insta (#napecenoslaskou).

Do toho je třeba obstarat dárky. Nebudeme to nechávat na poslední chvíli, jako loni a předloni a.. Vlastně jako každý rok. Takže se pojede do nákupního centra. Super, zrovna mají slevy na balicí papíry! Hlavně nezapomenout na stužky! A nebo,.. Že bychom letos použili ty třpytivé nalepovací hvězdičky? Tak jo. Ušetříme trochu času. Všude tolik lidí. Jako by neměli lepší využití volného času. Děti se ztrácejí a objevují v pravidelných intervalech, podle toho, co je ve které výloze právě zaujme. A samozřejmě TO všechno chtějí! Ale to nejde. Ježíšek si určitě poradí s milou alternativou. To se ale nelíbí malým ratolestem a dávají se do pláče, ležící na zemi a kopající kolem sebe. „Dostaneš na zadek!“, slyšíme i z ostatních světových stran obchodního domu. Přichází stres. S takovými výdaji jsme nepočítali. Do toho koledy linoucí se éterem jako časovaná bomba. Už ať jsme doma!

Jsme doma. Je třeba najít vánoční ozdoby. No ty po babičce přece! Ty ve sklepě. „A když už tam jdeš, přiber, prosím, i ty formičky na linecké..“ Kam dřív skočit? Děti se mezitím stihly obalit lepidlem při tvoření vánočního domácího úkolu. Takže hurá do koupelny. A už je zase večer. Musíme ještě objednat toho světelného soba na zahradu. Ale to už je všechno. Díky bohu. Zapálíme si svíčku a zkoušíme relaxovat. Ráno jsem vlastně koupila noviny. Listuji zprávami, kronikou,… pozvánkami na adventní akce. Aha. Na zámku v Lešné u Valašského Meziříčí mají vánoční výstavu. Světlo Vánoc. Jeee, tam budou zase krásně nazdobené stromečky baňkami z Irisy. Jako minule. To se nám moc líbilo. A tentokrát i výstava betlémů a vitráží. To bychom tam měli zajet. Do kdy? Do 16. prosince. K výstavě budou dokonce i adventní dílny a vrcholem bude Živý Betlém! Jedem!