České Vánoce zaujímají v kontextu světových oslav narození Krista výjimečné postavení. Pojí v sobě totiž křesťanskou tradici s lidovou zbožností a zbožností kořenící v dávném pohanství. Dodnes nás udivují různé drobnosti, které od dávných dob oslavy Vánoc zpříjemňovaly, ať už to byly betlémy, adventní zvyky či půvab vánočních koled. Přestože jsou dodnes  pevně zakotveny v našich dějinách i současném životě, jejich původní podstatu odvál čas. Totéž se týká tradičního zvykosloví; některé dávné obyčeje přečkaly do dnešních dní v podstatě jen péčí muzejních institucí, které je pravidelně prezentují návštěvníkům, jiné zvyky přetrvaly v takřka nezměněné podobě do dnešních dní.

Občas se také stane, že s různými festivitami začnou být spojovány tradice zcela nové. Jednou z podobných novinek, které si však již našly cestu ke svým obdivovatelům, jsou kratochvilné vánoční vystřihovánky Markéty Vránové. Počátky hrátek s papírem a nůžkami můžeme vysledovat již v biedermeieru, v nejrůznějších podobách se však mezi lidem udržují dodnes. Kouzlo papírových vystřihovánek je proto i hlavním námětem letošní vánoční výstavy v meziříčském zámku Kinských, která byla zahájena slavnostní vánoční vernisáží spojenou se zapálením první adventní svíce na adventním věnci, jak jinak než o letošní první adventní neděli. Pokud jste tuto akci spojenou s řemeslným jarmarkem zmeškali, nemusíte litovat, výstava potrvá až do poloviny ledna příštího roku a kromě samotných papírových vystřihovánek ji doplňuje ukázka tradičních vánočních zvyků a věštění s možností si vše vyzkoušet.

Vraťte se tak s námi alespoň v čase vánočním k pokoře našich předků a připomeňte si poslání zvykoslovných předmětů i význam, který jim je připisován. Ať se i Vám objeví v rozkrojeném jablku hvězdička a plamínek na lodičce z ořechové skořápky předlouho hoří...