Po několikaleté pauze navázalo vsetínské muzeum na cyklus zážitkových programů k probíhajícím výstavám příznačně nazvaný „Cesty za prožitkem“. Poprvé se tento specifický druh akce určený pro zájemce o meditativně a arteterapeuticky zaměřené programy uskutečnil ve vsetínském zámku v roce 2007, a to k výstavě obrazů malíře, galeristy a psychologa PhDr. Zdeňka Hajného. V rámci tehdejšího cyklu proběhla i „Jóga mezi obrazy“, kterou vedla vsetínská lektorka Jaroslava Pilčíková. Pro řadu návštěvníků se vnímání uměleckého díla spojené s komentovanou prohlídkou stalo ozvlášťnující a příjemně evokativní předehrou k meditaci a cvičení. Jejich pozitivní ohlas přiměl organizátory k pořádání takto laděných akcí i u následujících výstav, které se svým tématem a prezentovaným dílem jevily pro tento druh „konzumace“ umění jako vhodné. Jaroslava Pilčíková připravila programy k výstavě gobelínů Jana T. Strýčka „Slova – tráva“ (2009), k výstavě patchworku „Mandala zvěrokruhu“ (2009) a v roce 2012 opět k výstavě obrazů Z. Hajného.

Pokud máte rádi výtvarné umění, ale jen se dívat vás neuspokojuje, vyhledáváte neobvyklé zážitky a přitahují vás alternativní způsoby prožívání umění, tak právě pro vás je určena akce „Meditace v galerii“, která se ve vsetínském zámku koná ve čtvrtek 22. června od 17 hodin. Co od programu můžete konkrétně očekávat? Současnou výtvarnou výstavou „Mix media“ vás provede její autorka – vsetínská výtvarnice Miriam Kocurková Rochová. Jako samouk se věnuje tvorbě reliéfních obrazů již 16 let a intuitivně tvoří poetické a symbolické obrazy svého niterného světa. Prostřednictvím tvorby se snaží vyjádřit duchovní myšlenky a pravdy víry a vnést do svých děl krásu, lásku a harmonii. K poslání svých obrazů autorka dodává: „Vše je komponováno tak, aby energie sálající z plátna pozitivně působila na tělo i mysl a harmonicky ladila prostředí… Obrazy působí protistresově, podporují pozitivní energii a myšlenky. Na poli duchovním pomáhají v poznání a chápaní světa…“  Na komentovanou prohlídku M. Kocurkové naváže relaxačně meditační cvičení J. Pilčíkové, která se při komponování svého bloku nechala inspirovat vystaveným obrazem „Hvězdný květ“. Cvičení bude pouze ve stoje a dle počasí bude probíhat v zámeckém atriu pod širým nebem nebo v Mramorovém sále. Doporučujeme dobrou náladu a pohodlné oblečení i obuv s sebou (nejsou potřeba podložky).