Vánoční výstavou v zámku Lešná u Valašského Meziříčí letos oslaví vsetínské družstvo IRISA 60. výročí svého založení. Ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby v historických zámeckých pokojích připomenou lidem tuto krásnou českou tradici.

IRISA rozvíjí ještě mnohem starší historii výroby vánočních ozdob, jejíž prvotní zmínka sahá až do roku 1920, a to přímo na Vsetínsko. Odtud totiž pocházela první baňka, která započala reálnou konkurenci vůči dříve dováženým německým vánočním ozdobám v tehdejším Československu vůbec. A právě na potenciál předchůdců z Valašských Beskyd navázala roku 1954 IRISA, jež byla založena pod tehdejším názvem jako Sklářské lidové družstvo invalidů. Dnes se IRISA nadále rozvíjí, tak aby mohla uchovat a předávat toto krásné řemeslo dalším generacím.

Hlavní sezóna pro výrobce vánočních ozdob, tudíž i pro IRISU, začíná tehdy, kdy si všichni ostatní vybírají dovolené a jezdí se opalovat k vodě. V období července až října bývá v prostorách družstva nejvíce frekventovaný provoz. Foukači zapínají hořáky sálající plamenem o teplotě 130°C, stříbro se vaří ve speciálních kádích a dennodenně se míchají desítky barevných kombinací. Takto připravené ozdoby pak putují pod ruce malířek, které na nich vytváří neuvěřitelné dekory. Mistři foukači za jeden den vyfouknou v rozmezí 2000–3000 kuliček, tj. 500 koulí na jednoho foukače. Pokud mají mít ozdoby pěkně sytou barvu, musí se nejprve nastříbřit. Během dne se zvládne vystříbřit zhruba 9000 ozdob a v barvě se smočí 2500–5000 kusů. Za jeden den pak malířky namalují a nazdobí cca 1000 kusů. Veškerý proces, od začátku až do konce, včetně zabalení a vyexpedování zákazníkovi probíhá ručně.

Od poloviny listopadu se v Lešné představí jak klasicky malované ozdoby, tak módní kousky, zdobené novými technikami a materiály. Návštěvníci tak uvidí techniky ručního zdobení od malování štětcem či perem až po využití sítotisku. Na výstavě budou k vidění i takzvané vakuovky. Tyto ozdoby zdobené speciální technologií vakuového pokovování vyrábí družstvo IRISA jako jediné v České republice.