Pohádky i hračky  – současně se zrodily a mají také stejný účel, pobavit i poučit. Dětské hračky jsou staré jako lidstvo samo, ač existují věčné spory, zda je možné roztodivné a hrubě opracované pravěké sošky považovat za loutky či hračky prehistorického dítěte, nebo zda jde o symbolická zpodobení magických aspektů pradávných kultur. Hračky měly už děti starých Egypťanů, nechyběly ani u Sumerů a snad nejvíce jich vzniklo v Orientu – zejména v Číně. Množství hraček se našlo v řeckých dětských hrobech.

Například takové panenky jakožto věrný průvodce dětstvím snad každé malé slečny coby zmenšený obraz člověka plnily v minulosti jednak funkci hračky, jednak bývaly umisťovány ve svatyních a sloužily též jako ochranný amulet svému majiteli. Vzpomenout můžeme samozřejmě i kultury, které využívaly loutek k obřadům černé magie... Hračky jako takové si svou funkci však uchovaly až do současnosti – děti odmalička napodobují chování dospělých a součástí bývá i holčičí „odkoukávání“ vzorců chování maminek při péči o domácnost, sourozence, vaření či úklidu, kluci odjakživa neopovrhli malým husárkem, vojáčkem, koníkem nebo později autíčkem.

A právě originální výstava historických hraček bude k vidění od 28. května v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Její součástí se můžete stát také Vy! Pokud přinesete do muzea svou fotografii s hračkou nebo k zapůjčení samotnou hračku do konce letošního dubna, můžete se navíc zúčastnit slosování o zajímavé ceny. Tak neváhejte – muzejní vitríny se pomalu zaplňují historickými hračkami desítky i více než sto let starými a čas se krátí.