Těžko říci, v které roční době je procházka parkem u vsetínského zámku nejpříjemnější - na jaře, když kvetou něžné magnólie a veselé azalky, v létě, kdy nám košaté koruny stromů poskytují stinný odpočinek, v době barevného podzimu nebo pod bílým příkrovem zimy?

Vsetíňané to řešit nemusí. Park je celoročně volně průchozí a nabízí svůj tichý azyl každému návštěvníkovi. V minulosti tomu tak vždy nebylo.

Park byl založen v r. 1837 posledním šlechtickým držitelem vsetínského panství Josefem Wachtlerem. Na základě plánu z r. 1833 dal proti zájmu obce ohradit zdí dříve veřejné prostranství s cestou mezi kostelem a zámkem. Ta sloužila už za Illésházyů jako spojnice Horního města se starým hřbitovem. Byla lemována, stejně jako dnes, lipami a nad ní stály řeznické krámy a domek vrchnostenského ranhojiče. Počátkem 19. stol. zde také prodávali své zboží hrnčíři. Spor mezi měšťany s panstvem skončil nakonec ve prospěch vrchnosti. Založením parku se vyřešil i neutěšený stav dosud nevydlážděného a znečištěného prostranství mezi zámkem a kostelem. Navíc byla měšťanům při úpravách panské zahrady a parku poskytnuta možnost výdělku v letech neúrody, hladu a cholery. Pozemek parku byl tehdy rozšířen až k Bečvě, jejíž břehy byly spojeny lávkou. Zdí ohrazený park se stal soukromým pozemkem, kam byl z důvodu většího komfortu a bezpečí zámeckých pánů přeložen i hlavní zámecký vchod.

Zámecký park pak zůstal pro veřejnost nepřístupný i za dalších majitelů zámku po celou 2. polovinu 19. stol. a 1. pol. 20. stol. Teprve v roce 1948 na základě zákona o revizi 1. pozemkové reformy získalo park (včetně dolní Panské zahrady) město Vsetín. Zatímco dolní část parku u Bečvy byla u příležitosti výstavy „Valašsko v práci“ v r. 1949 částečně upravena a zmodernizována, zámecká část zůstala až do počátku 70. let 20. stol. obehnána původní zdí a zastavěna nevzhlednými vojenskými objekty – garážemi. Teprve s generální opravou zámku, jeho přerodem v „chrám múz“ a slavnostním předáním občanům města v r. 1975, byl konečně zrekultivován v zónu oddechu i přilehlý zámecký park přibližně do dnešní podoby.