Ve Vsetíně najdeme dva staré evangelické kostely, které tvoří nepřehlédnutelnou siluetu města. Větší a starší z nich je kostel Dolního sboru, jedná se o jeden z prvních evangelických kostelů na Moravě a je jedním z mála dochovaných tolerančních kostelů u nás. Postaven byl společně s farou a školou roku 1782. Ač začali být evangelíci patentem tolerováni, jejich kostely nemohli mít věže a vstup od hlavní cesty. Původní budova byla nízká a tmavá se šindelovou střechou, dvěma plechovými kohouty na střeše, s jedním malým oknem v průčelí a několika okny na bočních stěnách. Až v letech 1881 - 1882 byl kostel pomocí sbírek v celé monarchii a za velkých finančních obětí upraven podle plánů tehdejšího vsetínského architekta Michala Urbánka

Získal novou fasádu a byla mu dostavěna věž, ta má 37,5 metru a tři zvony pro ni byly ulity v německé Bochumi. Interiér kostela upravili během let 1881-1898. Naposled prošel kostel rekonstrukcí v letech 1999-2000.

Po rozdělení evangelické církve na augsburskou a helvétskou v roce 1784 sloužil kostel Dolního sboru oběma konfesím, což vedlo k častým sporům. To se stalo příčinou výstavby helvétského kostela Horního sboru v roce 1827. Stalo se tomu za působení faráře Jakuba Lukla, díky finančním příspěvkům členů sboru. I tato stavba byla omezena předpisy tolerančního patentu: hlavní vchod byl z boku od hřbitova, chyběla věž a zvony. Kazatelna stála uprostřed proti dveřím a lavice byly proti sobě, na obou stranách byly kruchty, takže účastníci bohoslužeb na sebe viděli. V roce 1892 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce kostela podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Během ní došlo k zvětšení oken a přístavbě novorenesančního portálu se sloupy. Jedná se o první Jurkovičovo stavební dílo ve Vsetíně. Dnešní podoba interiéru kostela pochází z roku 1927, kdy byla zrušena jedna kruchta a kazatelna umístěna v prostoru pod ní, byly pořízeny nové lavice a kazetový strop. V roce 1953 byly do budovy instalovány nové varhany. Obě konfese se sloučily v roce 1918 v jedinou církev českobratrskou evangelickou.