Vojenský inženýr Jan Kryštof Müller (1673-1721) začal svou profesionální dráhu kartografa zpracováním kvalitní mapy Uher (vyd. v r. 1709), pak začal mapovat Moravu a po ní, v letech 1712-1720, Čechy.

Mapa Českého království (Mapa geographica regni Bohemiae) vyšla v Norimberku v r. 1720. Skládá se z 25 listů, tzv. sekcí, které spojeny v celek, vytvoří obraz úctyhodných rozměrů: 2822 x 2403 mm. Na něm objevíte českou krajinu 18. století.  Můžete se toulat např. soustavami rybníků, podívat se na nedotčenou krajinu severních Čech – ještě bez uhelných pánví, vybrat si některou ze zemských cest a putovat třeba prácheňským krajem ze Strakonic do Horažďovic, a dál do sousedního kraje. Podle značek na mapě se dovíte, kde se u nás dolovalo zlato, stříbro, olovo, měď, kde stály kapličky, kláštery, kovárny, skelné hutě. Poštovní trubka značí místa poštovních stanic, u královských měst najdete korunku, objevíte hájovny v lesích, mlýny anebo mosty klenoucí se přes české řeky.

Müllerova mapa však nepodává jen údaje geografické, je zároveň dokonalým dílem uměleckým. Rohové listy jsou vyplněny výzdobou vyrytou podle předloh slavného českého  malíře Václava Vavřince Reinera. Okouzlující výjevy, zobrazující např. pohledy na Prahu,  lov na jelena, ukázky řemesel aj., dotvářejí mapový celek, který ocení  milovníci umění.

Toto vynikající kartografické a umělecké dílo, patřící k chloubám muzejní sbírky, daroval muzeu ve Valašském Meziříčí v r. 1901 hrabě Rudolf Kinský. Müllerova mapa patří k nejkrásnějším a nejcennějším kartografickým dílům naší minulosti. Je vyhledávána sběrateli, ke studiu ji využívají historikové, kartografové, historici umění, obdivuje ji odborná i laická veřejnost. Připojte se k obdivovatelům i vy.