Ve čtvrtek 10. června v poledne budeme mít po více jak šesti letech opět příležitost pozorovat z České republiky částečné zatmění Slunce. I když svou velikostí nepůjde o nijak mimořádné zatmění, bude to nejzajímavější astronomický úkaz, jaký se na naší obloze letos odehraje.

U nás uvidíme jenom částečnou fázi, ale ve skutečnosti půjde o zatmění prstencové. Prstýnek, který na nebi vytvoří Slunce s Měsícem, však tentokrát asi moc lidí neuvidí. Pokochají se jím pouze pozorovatelé v málo obydlených oblastech Kanady, na severu Grónska a na severovýchodě Sibiře. A pak také polárníci přímo na severním pólu Země.

Na Vsetínsku úkaz začne v 11 hodin 54 minut a skončí po necelých dvou hodinách ve 13 hodin 37 minut. V okamžiku největší fáze zatmění ve 12 hodin 45 minut zde Měsíc zakryje přibližně 13 % průměru slunečního disku. Celý průběh zatmění bude velmi dobře viditelný. Slunce s Měsícem se v době maxima budou nacházet v dostatečné výšce 64° nad jižním obzorem. Během zatmění budou obě tělesa procházet souhvězdím Býka.

Pokud to aktuální situace v rozvolňování současných epidemiologických opatření dovolí, bude vsetínská hvězdárna po celou dobu zatmění otevřena všem zájemcům o jeho sledování.

Doufejme, že nám také počasí umožní zatmění sledovat. Pokud ne, další příležitost spatřit na Valašsku sluneční zatmění (opět částečné) budeme mít už v příštím roce, a to v poledne 25. října.

Jak bezpečně pozorovat Slunce během zatmění

Při sledování Slunce v průběhu zatmění je třeba dbát na ochranu zraku. Delším pohledem na Slunce si můžete poškodit oči a při pozorování dalekohledem dokonce hrozí nebezpečí oslepnutí! Pokud tedy budete Slunce pozorovat přímo, použijte například speciální brýle či tmavá svářečská skla. V případě teleskopického pozorování je užití speciálních filtrů nutností, popř. lze doporučit projekční metodu, kdy se Slunce pomocí dalekohledu promítne na nějakou rovnou plochu, třeba zeď nebo list papíru.