Meziříčané už si za posledních šest let zvykli, že některý z pátečních soumraků na konci května se jejich město probouzí do nebývalého hemžení, plní se ulice, všude se svítí, ozývá se hudba a pouze tento večer v roce křižuje město prapodivný dopravní prostředek: Noční expres. Ano, i tak zvenčí vypadá Meziříčská muzejní noc, kterou si letos můžete užít na dvaceti místech ve městě (což z ní činí nejrozsáhlejší muzejní noc v kraji).

Zatímco některá z oněch míst jsou atraktivní už jen tím, že do nich můžete volně vkročit, jiné instituce jsou k návštěvníkům vstřícné celoročně a na Meziříčskou muzejní noc si připravují něco zvlášť atraktivního. A co na muzejní noc připravuje samo muzeum? V zámku Kinských si můžete zkusit čarovat s barevnými světly a zjistit, jak kombinací barvy, světla a času malovat i psát. Jev, který běžné oko nepostřehne, spolehlivě zaznamená fotografie, uvidíte. Kromě light paintingu si barevná světla můžete zkusit převést i do zvukové podoby: spojitost mezi barvou a zvukem umělce dráždila už odpradávna a s počátkem 20. století to některé z nich vedlo ke konstrukci světelného klavíru. K těm nejznámějším "propagátorům" barevné hudby patřil ruský skladatel Alexandr Nikolajevič Skrjabin, ale touha po barevné hudbě dovedla k realizaci světelného klavíru i českého výtvarníka Zdeňka Pešánka. To bylo ovšem před sto lety, nicméně v zámku Kinských si kouzlo světelného klavíru (v atmosféře počátku 20. století) můžete užít teď, v pátek 27. května od 19 hodin do půlnoci, kdy Meziříčská muzejní noc probíhá. Dáváte-li však přednost historickým reáliím, navštivte temný zámecký sklep proměněný v protiletecký kryt, nebo zapojte šikovné ruce a pomožte odhalit dekor koberce ve Schlattauerově kobercové škole.

Zatímco zámecká muzejní noc bude ve znamení barev, světla a tmy, kostel sv. Trojice nabízí pohádkovou atmosféru a stará řemesla. Ale pozor, v Trojici je čert! Naštěstí zrovna spí, ale i tak bude třeba jej odtamtud odlákat. Zjistili jsme, že vůni obilných placek s čerstvě stlučeným máslem prostě neodolá, takže víme jak. Pomůžete nám?