Historie výroby kovových modelů autíček se začala psát již před mnoha a mnoha lety, kdy je začaly svým zákazníkům nabízet různé hračkářské firmy. Za tu dobu se stačily stát nedílnou součástí vybavení snad každého klučičího pokojíčku.

V našich zeměpisných šířkách patří k těm snad nejznámějším „angličáky“, které se od počátku distribuovaly v obalech připomínajících krabičku na zápalky, anglicky „match box“. Odtud tedy i název modelů „Matchbox Series“, který byl uváděn na krabičkách.

Mezi modely samotných angličáků však najdeme i jiné sběratelské perly. Jednou z takových je i velký korunovační kočár, který byl původně připraven do výroby v Anglii v roce 1951. Kvůli válce v Koreji však z výroby sešlo a na pořad dne se znova dostala o rok později, kdy se začala připravovat korunovace královny Alžběty II. V původních formách na velký korunovační kočár byla i figurka již zesnulého krále, která však musela být odstraněna. (Při podrobnějším zkoumání si ovšem nelze nevšimnout, že z oné  figurky krále zůstaly v modelu jeho nohy!) Celkem se těchto korunovačních kočárů vyrobilo 33 tisíc kusů a dnes jsou ceněnými sběratelskými raritami.

Zajímá vás, kde je možné takový kočár na vlastní oči spatřit? Muzeum v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí připravilo na letošní letní sezonu výstavu více než dvou tisícovek kusů nejen výše zmíněných „Matchboxů“, ale i modelů „Dinky Toys“, „Corgi Toys“ a řady dalších.

Pokud se ve vás při čtení těchto řádků probudila sběratelská vášeň, či jen chcete zavzpomínat na dětství, přijďte se od 10. července do 26. října na  výstavu Autíčka z krabiček podívat. Nad nablýskanými modely nejen angličáků zde jistě zaplesá nejedno srdce malého i velkého kluka.